Haber

Putin resmi ziyaret için Kazakistan’da

Ukrayna’da özel askeri operasyonun başlamasının ardından geçen ay ilk yurt dışı ziyaretini Kırgızistan’a yapan Rusya Devlet Başkanı. Putin’inikinci yurt dışı ziyaretini Kazakistan’a yapıyor.

Tokayev’in daveti üzerine Astana’ya giden Putin, Astana Havalimanı’nda uçaktan inerken bizzat Kazakistan Cumhurbaşkanı tarafından karşılandı.

‘İkili ilişkilerin tüm alanlarına ilişkin ‘saat ayarı’ olacak’

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov Putin ve Tokayev’in verdiği bilgiye göre önce dar bir toplantı yapacaklar, ardından heyetler arası toplantı başlayacak. Görüşmelerin sonunda liderler bir dizi belgeyi imzalayacak ve ardından ortak basın toplantısıdüzenleyecektir.

Kremlin Sözcüsü Peskov, karşılıklı yatırımlar ve çeşitli alanlarda iş birliği de dahil olmak üzere ilişkilerin tüm alanlarında Rusya-Kazak görüşmelerinin yapılacağını söyledi. ‘saat ayarı’ Bunun yapılacağını, bölgesel ve küresel sorunların da ele alınacağını belirtti. Peskov’a göre Avrasya coğrafyasında entegrasyon birlikleri kapsamında işbirliği konuları da gündemde olacak.

Ayrıca Putin ve Tokayev, Kazakistan’ın Kostanay kentinde düzenlenen ‘Türkiye’ törenine katıldı. Tarım – Güçlü Ekonominin Temeli‘ 19. Rusya-Kazakistan Bölgelerarası İşbirliği Forumu’nun ana oturumuna video konferans sistemiyle katılacak.

Tokayev ayrıca Putin onuruna bir resepsiyona da ev sahipliği yapacak.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Liderleri Konseyi 3 Kasım’da 10’uncu Zirvesini Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı ErdoğanTepenin inşa edildiği Akorda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile bir araya geldi.

Astana’da düzenlenen TDT Devlet Liderler Konseyi 10’uncu Zirvesi’nin sonuç bildirgesi kabul edilirken, liderlerin ortak tarih, dil, kültür, kültür temelinde TDT çerçevesinde çok taraflı iş birliğini ilerletme kararlılıklarını teyit ettikleri belirtildi. Türk halkının gelenekleri ve değerleri.

dilovasi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu